2011 SHOW RESULTS

SMALLHOLDERS SHOW

CHAMPION - D. & R. Rowland -Senior Ram 

RESERVE CHAMPION E.O. Williams - Shearling Ewe                                                                                        

RAM 2 YEARS OLD AND OVER

1st D. & R. Rowlands
2nd R.T. & J. L. James
3rd Pip Samuel

SHEARLING RAM

1st Huw Williams
2nd Will & Sam Workman
3rd E.O.Williams

EWE 2 YEARS OLD AND OVER

1st E.O.Williams
2nd Mr. G. Mrs J.D. & Miss C.L. Phillips                                       
3rd Pip Samuel                                                                          Edd Williams, Res Champion, Judge Rita Wise
                                                                                                    and Dyfed Rowlands with his Champion

SHEARLING EWE

1st E.O.Williams
2nd E.O.Williams
3rd Workman Brothers

BEST GROUP OF THREE

D. & R. Rowlands

 

BRECON COUNTY SHOW

A S R AUSTIN PERPETUAL CHALLENGE TROPHY awarded to the

Champion Black Welsh Mountain
Mr E O Williams

BEST GROUP OF THREE awarded Male, Ewe & Ewe Lamb from one exhibitor
Mr Stephen Forsyth

BLACK WELSH MOUNTAIN SHEEP BREEDERS ASSOCIATION CHAMPION ROSETTE awarded to the Best
Registered Exhibit Mr E O Williams

Class 178: RAM
1st 727 Mr E O Williams
2nd 732 M/s W & S Workman
3rd 730 Mr Stephen Forsyth
4th 726 Mr K J Bowman
5th 729 Miss Cherie Phillips

Class 179: RAM LAMB
1st 735 Mr E O Williams
2nd 736 Mr E O Williams
3rd 737 Miss Cherie Phillips
4th 741 Mrs J A James

Class 180: EWE
1st 744 Mr E O Williams
2nd 746 Miss Cherie Phillips
3rd 747 Miss Cherie Phillips
4th 753 Mrs J A James
5th 748 Mr Stephen Forsyth

Class 181: EWE LAMB
1st 756 Mr E O Williams
2nd 760 Mr Stephen Forsyth
3rd 762 M/s W & S Workman
4th 763 Mrs J A James
5th 758 Miss Cherie Phillips

 

THREE COUNTIES SHOW
CHAMPION P. LAWS   RESERVE CHAMPION E.O.WILLIAMS

RAM
1st R. James

SHEARLING RAM
1st P. Laws
2nd J.D. Goode
3rd E.O.Williams

PAIR YEARLING EWES
1st E.O. Williams
2nd G. Phillips
3rd P. Laws

EWE AND PROGENY
1st J. A. James
2nd G. Phillips
3rd W. Workman

SHEARLING EWE
1st E.O.Williams
2nd P. Laws
3rd J. D. Goode

GROUP OF THREE
1st P. Laws
2nd E. O. Williams
3rd G. Phillips

BATH AND WEST SHOW

CHAMPION AND RESERVE CHAMPION E. O. Williams

RAM
1st L. Cockerill
2nd P. Laws
3rd E. O. Williams

EWE
1st G. & D. Phillips
2nd L. Cockerill
3rd P. Warner

SHEARLING EWE
1st E. O. Williams
2nd E. O. Williams
3rd G. & D. Phillips

PAIR SHEARLING EWES
1st E. O. Williams
2nd L. Cockerill
3rd P. Laws

TREFOR SHOW

CHAMPION AND RESERVE CHAMPION GWAWR HUGHES

SHEARLING RAM
1st Gwawr Hughes
2nd Glenda Hughes

SHEARLING EWE
1st Gwawr Hughes
2nd Glenda Hughes
3rd Glenda Hughes

RAM LAMB
1st Glenda Hughes

EWE LAMB
1st Glenda Hughes
2nd Gwawr Hughes

ANGLESEY SHOW

CHAMPION G.W.HUGHES          RESERVE CHAMPION    D. & R. ROWLANDS

RAM         
1st D. & R. ROWLANDS 
 
SHEARLING RAM      
1st G.W.HUGHES      
2nd D. & R. ROWLANDS  
3rd GWAWR HUGHES

RAM LAMB      
G.W.HUGHES       
1st D. & R. ROWLANDS   
2nd D. & R. ROWLANDS

EWE           
1st D. & R. ROWLANDS   
2nd R. W. LLOYD       
3rd G.W.HUGHES
   
SHEARLING EWE       
1st D. & R. ROWLANDS   
2nd G.W.HUGHES       
3rd G.W.HUGHES

EWE LAMB     
1st G.W.HUGHES       
2nd GWAWR HUGHES      
3rd D. & R. ROWLANDS
   
GROUP OF THREE      
1st D. & R. ROWLANDS   
2nd G.W.HUGHES       
3rd R. W. LLOYD
 
CWMDU SHOW

CHAMPION & RESERVE CHAMPION E. O. Williams

RAM
1st    E.O. Williams,
2nd   E. T. Hendrie
   
RAM LAMB
1st    E.O. Williams
2nd    E. T. Hendrie
3rd    C Hendrie

EWE
1st    C. Hendrie
2nd   E. T. Hendrie
3rd    E. T. Hendrie

YEARLING EWE
1st     E.O. Williams,
2nd    E.T. Hendrie
3rd     K. J. Bowman
 
EWE LAMB
1st    E.O. Williams,
2nd   E.T. Hendrie
3rd    E.T. Hendrie

GROUP OF THREE
1st    E.O. Williams,
2nd    E. T. Hendrie
   
NEW FOREST & HAMPSHIRE

CHAMPION   E O WILLIAMS    RESERVE CHAMPION    P. WARNER
RAM           
1st E. O. WILLIAMS   
2nd MRS. R. WISE

RAM LAMB       
1st E. O. WILLIAMS   
2nd E. O. WILLIAMS    P. WARNER

EWE           
1st E. O. WILLIAMS   
2nd E. O. WILLIAMS   
3rd P. WARNER

Ewe Lamb       
1st P. WARNER       
2nd E. O. WILLIAMS   
3rd P. WARNER
 

BRECON COUNTY SHOW

CHAMPION   E. O. WILLIAMS    RESERVE CHAMPION  E. O. WILLIAMS
 
Ram           
1st E. O. WILLIAMS   
2nd W. & S. WORKMAN   
3rd S. FORSYTH

Ram Lamb       
1st E. O. WILLIAMS   
2nd E. O. WILLIAMS   
3rd G. PHILLIPS

Ewe           
1st E. O. WILLIAMS   
2nd G. PHILLIPS       
3rd G. PHILLIPS

Ewe Lamb       
1st E. O. WILLIAMS   
2nd S. FORSYTH       
3rd W. & S. WORKMAN 

LLANWRST SHOW

CHAMPION   E O WILLIAMS  RESERVE CHAMPION    D. & R. ROWLANDS

Ram           
1st I. H. JONES       
2nd D. & R. ROWLANDS
  
Shearling Ram       
1st E. O. WILLIAMS   
2nd KIMBERLY & DAWSON       
3rd I. H. JONES

Ram Lamb       
1stE. O. WILLIAMS   
2nd KIMBERLY & DAWSON       
3rd D. & R. ROWLANDS

Ewe           
1st D. & R. ROWLANDS   
2nd E. O. WILLIAMS   
3rd G. HUGHES

Shearling Ewes   
1st D. & R. ROWLANDS   
2nd G. HUGHES       
3rd G. HUGHES

Ewe Lamb       
1st G. HUGHES       
2nd G. HUGHES       
3rd KIMBERLY & DAWSON 

EGLWYSBACH SHOW

CHAMPION D. & R. ROWLANDS RESERVE CHAMPION LIS DAWSON
 
RAM
1st D&R Rowlands,
 
SHEARLING RAM,
1st Kimberly & Dawson
2nd D&R Rowlands,
3rd Richard Lloyd,
 
RAM LAMB,
1st Kimberly & Dawson
2nd D&R Rowlands,
3rd Richard Lloyd,
 
EWE,
1st D&R Rowlands,
2nd Richard Lloyd,
 
SHEARLING RAM,
1st D&R Rowlands
2nd D&R Rowlands,
3rd Kimberly & Dawson
 
EWE LAMB,
1st D&R Rowlands,
2nd Kimberly & Dawson
3rd Richard Lloyd,
 
GROUP OF THREE
D&R Rowlands,Res Kimberly & Dawson,
 
Also res interbreed group of the show.D&R Rowlands.

DENBIGH & FLINT SHOW

CHAMPION KIMBERLY & DAWSON   RESERVE CHAMPION GWAWR HUGHES       

RAM       
1st GWAWR HUGHES       
2nd KIMBERLY & DAWSON   
3rd G. HUGHES   

RAM LAMB   
1st KIMBERLY & DAWSON       
2nd D. & R. ROWLANDS   
3rd G. HUGHES

EWE        
1stD.& R. ROWLANDS       
2nd
3rd G. HUGHES               

SHEARLING EWE   
1st KIMBERLY & DAWSON                   
2nd G. HUGHES

EWE LAMB   
1st KIMBERLY & DAWSON       
2nd GWAWR HUGHES   
D. & R. ROWLANDS 

VALE OF GLAMORGAN SHOW

CHAMPION W. & S. WORKMAN     RESERVE CHAMPION K. & K. BOWMAN

RAM   
1st W. & S. WORKMAN       
2nd G. DAVIES       
3rd P.J. BERTORELLI   

RAM LAMB   
1st K. & K. BOWMAN       
2nd C. & G. PHILLIPS       
3rd C. & G. PHILLIPS   

EWE     
1st K. & K. BOWMAN       
2nd WORKMAN BROS   
C. & G. PHILLIPS       

PEMBROOKESHIRE SHOW

CHAMPION K. & K. BOWMAN   RESERVE CHAMPION S.J.D. & G. JONES
RAM       
1st K. & K. BOWMAN  
   
RAM LAMB   
1st S .J.D.& G JONES       
2nd K. & K. BOWMAN       
3rd R. RIXON

EWE        
1st K. & K. BOWMAN       
2nd S .J.D.& G JONES       
3rd SG & G & D JONES

EWE LAMB   
1st SG & G & D JONES       
2nd K. & K. BOWMAN       
3rd SG & G & D JONES

PAIR       
1st SG & G & D JONES       
2nd G. JAMES

GROUP OF THREE   
1st SG & G & D JONES       
2nd K. & K. BOWMAN

 

USK  SHOW 2011

The No One Champion Ewe

                             THE NO ONE

This ewe from Christopher Garn has always won, whenevershe has been  shown starting at the RWAS as a ewe lamb.
At Usk Agricultural Show this year she was awarded  Breed Champion and went on to win Reserve
Champion of the overall Welsh Breed with a very large attendance.

CERRIGYDRUDION SHOW

CHAMPION D. & R. Rowlands    RESERVE CHAMPION Glenda Hughes

AGED RAM
1sr D & R Rowlands

SHEARLING RAM
1st Gwawr Huges
2nd D. & R. Rowlands
3rd Glenda Hughes

RAM LAMB
1st D. & R. Rowlands
2nd Glenda Hughes

AGED EWE
1st D. & R. Rowlands

SHEARLING EWE
1st D. & R. Rowlands
2nd Gwawr Hughes
3rd Glenda Hughes

EWE LAMB
1st Glenda Hughes
2nd D. & R. Rowlands